Kaip tapti vairavimo instruktoriumi?

0

Norint tapti vairavimo instruktoriumi ar teorijos mokytoju Lietuvoje, reikia atlikti kelis svarbius žingsnius ir atitikti tam tikrus reikalavimus.

1. Būtini reikalavimai

Vairavimo instruktorius:
– Išsilavinimas: Norint tapti vairavimo instruktoriumi, būtina turėti ne mažesnį kaip aukštąjį arba koleginį išsilavinimą. Tai gali būti bet kokio tipo mokslai, nes nėra nurodyta konkreti specializacija, būtina šiam darbui.
– Vairavimo patirtis: Instruktoriaus darbui būtina turėti ne mažiau kaip trejų metų vairavimo patirtį toje transporto priemonių kategorijoje, kurioje planuojama mokyti kitus vairuotojus.

Vairavimo teorijos mokytojas:
– Išsilavinimas: Teorijos mokytojas privalo turėti aukštąjį išsilavinimą (bakalauro laipsnį). Pedagoginis išsilavinimas nėra būtinas, tačiau pageidautinas, nes mokymo patirtis padeda efektyviau perteikti teorinę informaciją.

2. Pirminiai mokymai

Pirminiai mokymai yra būtinas žingsnis norint tapti vairavimo instruktoriumi. Šie mokymai yra susiję su įvairiais teoriniais bei praktiniais aspektais:

– Mokymų trukmė: Paprastai mokymų kursai trunka apie 160 valandų.
– Mokymų kaina: Vidutiniškai, pirminiai vairavimo instrukcijų mokymai kainuoja apie 350–450 €.
– Mokymų programos: Šiuose kursuose nagrinėjamos vairavimo teorijos, praktinio mokymo technikos, saugos taisyklės, mokytojo darbo principai bei pedagogikos pagrindai.

Svarbu pažymėti, kad dalis mokymų gali būti organizuojami nuotoliniu būdu, todėl lankstumas pasirenkant mokymo įstaigą yra didelis.

3. Sveikatos pažymėjimas ir kitos būtinos sąlygos

Visi kandidatai, norintys dirbti vairavimo instruktoriumi, privalo pateikti galiojantį sveikatos pažymėjimą. Sveikatos tikrinimas yra atliekamas medicinos įstaigose, kur tikrinama bendra būklė, regėjimas, klausos ir kitos funkcijos, svarbios vairuojant.

– Vairuotojo pažymėjimas: Lietuvoje išduotas vairuotojo pažymėjimas turi būti galiojantis, tačiau pateikti jo fizinę kopiją nebūtina. Reikalingi tik vairuotojo pažymėjimo duomenys.

4. Darbo rinkos sąlygos ir pokyčiai

Pastaruoju metu vairavimo mokyklos Lietuvoje patyrė tam tikrus darbo sąlygų pakeitimus, kurie taip pat paveikė instruktorių darbo specifiką:

– Administracinės naštos mažinimas: Nuo 2022 metų vairavimo mokykloms buvo palengvinta dokumentacijos tvarka. Joms nebereikia teikti informacijos apie mokinių grupių mokymo pradžios datas ar pateikti nuotraukų apie mokymo patalpas bei aikšteles. Tai sumažina biurokratinį krūvį ir leidžia mokykloms efektyviau organizuoti darbą.

5. Praktinio mokymo taisyklės ir naujovės

Vairavimo instruktoriams taikomi specifiniai reikalavimai mokant vairuoti. Pavyzdžiui:

– Vieta: Praktinio mokymo negalima vykdyti vietose, kuriose yra didelis žmonių srautas, pavyzdžiui, automobilių stovėjimo aikštelėse ar gyvenamųjų namų kiemuose.
– Speciali įranga: Neįgaliųjų mokymas turi vykti specialiai pritaikytomis transporto priemonėmis, užtikrinančiomis saugumą ir patogumą.

6. Kvalifikacijos kėlimas ir tęstinė priežiūra

Instruktoriai ir teorijos mokytojai privalo nuolat tobulinti savo kvalifikaciją. Kartą per kelis metus reikia dalyvauti kvalifikacijos kėlimo kursuose, siekiant atnaujinti žinias apie kelių eismo taisyklių, mokymo metodikų ar teisinių reglamentų pasikeitimus.

7. Registracija ir sertifikatai

Baigus mokymus, būtina gauti oficialų sertifikatą, patvirtinantį jūsų kvalifikaciją kaip vairavimo instruktoriaus arba teorijos mokytojo. Šis sertifikatas suteikia teisę dirbti vairavimo mokykloje ir rengti mokinius egzaminams.

8. Darbo paieškos ir rekomendacijos

Norint sėkmingai pradėti darbą šioje srityje, rekomenduojama:

– Paieška vairavimo mokyklose: Susisiekite su vairavimo mokyklomis, pateikite savo CV ir sertifikatus. Vairavimo mokyklos dažnai ieško kvalifikuotų darbuotojų, todėl pradėti dirbti galite netrukus po kvalifikacijos įgijimo.
– Savarankiškas darbas: Kai kurie instruktoriai nusprendžia dirbti savarankiškai, siūlydami paslaugas individualiai. Tai gali būti patrauklus variantas, suteikiantis daugiau laisvės ir galimybių dirbti lanksčiu grafiku.

 


Vairuotojų mokytojas ar vairavimo instruktorius?

Nors ir atrodo panašios, bet iš tiesų tai dvi skirtingos specialybės. Vairuotojų mokytojas – asmuo kuris moko kitus asmenis transporto priemonių eismo teorijos, o vairavimo instruktorius – moko būsimuosius vairuotojus praktinių įgūdžių. Tas pats asmuo gali būti ir vairuotojų mokytojas, ir vairavimo instruktorius.

Kas gali tapti vairavmo instruktoriumi ar vairuotojų mokytoju?

Asmeninės savybės.

Norint tapti vairavimo instruktoriumi, pirmiausiai reikia įvertinti savo asmenines savybes: ar esate pakankamai kantrūs ir tolerantiški? Ar esate linkę padėti kitiems? Ar sugebate išlikti ramūs kartodami tą pačią informaciją kelis kartus iš eilės? Ar manote, jog automobilis gali būti puiki darbo vieta, kurioje praleisite visą darbo dieną? Ar sugebate atlikti kelis darbus vienu metu t.y. stebėti eismo sąlygas, stebėti vairuotoją bei bendrauti su juo? Jei į visus klausimus atsakėte taip – greičiausiai būsite puikus vairavimo instruktorius!

Siekiant įgyti teisę dirbti vairuotojų mokytoju ir (arba) vairavimo instruktoriumi, pirmiausiai jums reikės išklausyti specialius kursus ir išlaikyti egzaminus, kuriuos rengia šios mokymo įstaigos:

Mokymo įstaigos pavadinimas

Adresas

Telefonas

Informacija apie kursus

Kaina

Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija Vilnius, Kalinausko g. 7 (8 5)  234 1524 Kursų trukmė – 2 mėnesiai.Paskaitos vyksta d. d. nuo 14 val.Mokymai vykdomi du kartus per metus – rudenį ir pavasarį. Artimiausi kursai rugsėjo mėnesį.

390 eur

Aleksandro Stulginskio universitetas Kauno r. sav, Akademijos mstl.,  Universiteto g. Nr. 3-29 (8 69) 883 080 Kursų trukmė – iki 2,5 mėnesių.Paskaitos vyksta d. d.Mokymai vykdomi tris kartus per metus. Artimiausi kursai rugsėjo 1 d. 

247 eur

Klaipėdos valstybinė kolegija Klaipėda Jaunystės g. 1 (8 46)  31 49 26 Kursų trukmė – 2 mėnesiai.Paskaitos vyksta d.d.Mokymai vykdomi kiekvieną mėnėsį išskyrus vasaros sezoną.

300 eur

 

Pilnų specialių pirminių kursų nereikia asmenims, kurie aukštosiose mokyklose įgijo automobilių transporto inžinierių kvalifikaciją bei pedagogikos, pedagoginės psichologijos, mokymo metodikos, kalbos kultūros pagrindus. Specialių pirminių kursų metu, jie šių dalykų mokytis neprivalo, tačiau šie asmenys privalo mokytis ir baigti mokymo temas apie kelių eismo taisykles ir eismo saugumą bei vairuotojų mokymo teorijos žinių mokymo kursą.

Specialių pirminių kursų baigti neprivaloma asmenims, kurie baigė formaliojo profesinio mokymo programas, įregistruotas Studijų ir mokymo programų registre, ir įgijo nustatytos formos kvalifikacijos pažymėjimus, suteikiančius vairuotojų mokytojo ar vairavimo instruktoriaus kvalifikaciją (teisę dirbti),.

Teisę dirbti vairuotojų mokytoju ir (arba) vairavimo instruktoriumi suteikia Lietuvos transporto saugos administracija (LTSA). Baigus vairavimo instruktorių kursus, elektroniniu būdu arba tiesiogiai nuvykus į Lietuvos transporto saugos administracija (LTSA), reikia pateikti užpildytą nustatytos formos prašymą ir šiuos dokumentus:

  • Įskaitų ir egzaminų kortelę, patvirtinančią specialių pirminių kursų baigimą aukštojoje mokykloje (išskyrus atvejus, kai specialių pirminių kursų baigti neprivaloma);
  • kvalifikacijos pažymėjimą (tais atvejais, kai aukštojoje mokykloje baigti specialių pirminių kursų yra neprivaloma);
  • išsilavinimą patvirtinantį dokumentą;
  • vairuotojo pažymėjimą (jeigu vairuotojo pažymėjimas yra išduotas Lietuvos Respublikoje, jo pateikti nereikia, tačiau vairuotojo pažymėjimo duomenys nurodomi prašyme).

Sveikata.

Vairavimo instruktorius privalo turėti galiojančią vairuotojo sveikatos tikrinimo medicininę pažymą (F Nr. 083-1/a). Gauti pažymą galite čia: sveikatospazymos.lt

Kada suteikiama ir kiek laiko galioja teisė dirbti vairavimo instruktoriumi?

Teisė dirbti vairavimo mokykloje vairuotojų mokytoju ir (arba) vairavimo instruktoriumi suteikiama per 5 darbo dienas nuo tinkamai užpildyto prašymo ir dokumentų gavimo LTSA regiono departamente dienos. Ši teisė suteikiama neribotam laikui, tačiau per kiekvienus 5 metus (pradedant nuo teisės suteikimo) vairuotojų mokytojai ir vairavimo instruktoriai turi tobulintis ne mažiau kaip 30 valandų. Be to, vairuotojų mokytojai ir vairavimo instruktoriai vieną kartą per 5 metus privalo išlaikyti VĮ „Regitra“ kelių eismo taisyklių ir saugaus eismo egzaminą, kurį sudaro 60 klausimų. Patikrinti savo žinias ir pasiruošti šiam egzaminui galite spręsdami testus čia: KETBILIETAI.

Kiek kainuoja tapti vairavimo instruktoriumi?

Specialūs kursai vairavimo instruktoriams 247 – 390 eur

Teorijos egzamino laikymas VĮ „Regitra“ – 10,14 eur

Vairuotojo sveikatos patikrinimo medicininė pažyma 9-20 eur

Už teisės dirbti vairuotojų mokytoju ir (arba) vairavimo instruktoriumi asmenims suteikimo įforminimą Lietuvos transporto saugos administracijoje (LTSA) – 2,90 Eur.

Ar sudėtinga rasti darbą?

Jaunų, energingų, nuolat tobulėjančių ir turinčių aukštą kvalifikaciją vairavimo instruktorių nėra daug. Todėl net ir neturint darbo patirties vairavimo mokykloje, tokiam vairavimo instruktoriui įsidarbinti bus nesudėtinga. Mokymams dažnai reikalinga ne tik lietuvių, bet ir užsienio kalbos – anglų, rusų. Šių kalbų mokėjimas padidina tikimybę greičiu rasti darbą.

Darbo skelbimų portaluose pasiūlymų į vairavimo instruktoriaus pozicijas dažniausiai yra nedaug arba nėra iš viso. Todėl rekomenduojame, kreiptis tiesiogiai į jums patinkančią vairavimo mokyklą. Populiariose didžiųjų miestų vairavimo mokyklose, dažniausiai vairavimo instruktorių paieška yra vykdoma nuolat.

Ar reikia turėti savo automobilį?

Dažniausiai didžiosiose vairavimo mokyklose, darbuotojams yra skiriami mokomieji automobiliai, kuriuos dažnai yra leidžiama naudoti kelionei į darbą ir namo. Mažesnės vairavimo mokyklos ne retai įdarbina instruktorius su savo automobiliais, sudarydamos transporto priemonių panaudos sutartį. Tuo atveju, įvertinus automobilio amortizaciją, draudimą ir kt., darbo užmokestis yra didesnis. Dėl tikslių darbo salygų, klauskite būsimojo darbdavio pirmojo pokalbio metu.

Kiek galima uždirbti?

Darbo užmokestis – derybų klausimas. Vairavimo instruktorių darbo užmokestis yra labai skirtingas. Jis priklauso nuo įvairių aplinkybių, tačiau galima išskirti keletą pagrindinių:

  • vairavimo kategorija kuria mokoma vairuoti. Pavyzdžiui: vairavimo instruktoriai ruošiantys C, CE ir kitų kategorijų vairuotojus uždirba daugiau nei instruktoriai ruošiantys B kategorijos vairuotojus.
  • miestas kuriame dirbate. Skirtinguose Lietuvos miestuose skiriasi ir vairavimo kursų kainos, jos turi ryšį ir su vairavimo instruktorių darbo užmokesčiu – kuo vairavimo kursų kaina didesnė – tuo didesnis darbo užmokestis.
  • jūsų mokymo sugebėjimai. Kai kuriose vairavimo mokyklose yra naudojamos įvairios motyvacinės sistemos skatinančios geriau paruošti būsimą vairuotoją egzaminui. Pavyzdžiui: mokiniui išlaikius vairavimo egzaminą „Regitroje“ iš pirmo karto, vairavimo instruktoriui yra skiriami papildomi priedai prie darbo užmokesčio ir pan.
  • darbo valandos. Vairavimo instruktoriams mokamas darbo užmokestis už išdirbtas akademines darbo valandas su mokiniais. Kuo daugiau dirbsite – tuo daugiau uždirbsite. Dažnai laikas, kai mokinys neatvyksta į praktikos pamoką, instruktoriui yra neapmokamas, tačiau taip yra ne visur. Kai kuriose mokyklose, už šį laiką yra mokamas mažesnis darbo užmokesčio tarifas.

Pasidalinkite savo pastabomis komentaruose.

2024/07/19 |

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2010 - 2017 VMREITINGAI - Visos tesės saugomos. Vairavimo mokyklos ir instruktoriai.
Eiti prie įrankių juostos